czwartek, 10 września 2015

Liebster Blog Award vol.2

Nominacja od Emilii Teofilii.

1. Jaki jest kraj, który najbardziej Cię ciekawi i dlaczego?
Nie bardzo wiem w jakim sensie mnie ciekawi, bo tak ogólnie to wszystko...i chciałoby dodać się: nic ;). Obecnie np. bardzo ciekawi mnie Syria, ale podejrzewam, że nie o to chodzi w pytaniu...

2. Jakie miejsce w Polsce uważasz za najbardziej interesujące?
Wstyd przyznać, ale jak już gdzieś jadę to w obce krainy. Polskę znam słabo i z widzianych chyba nic z czystym sercem nie polecę jako "naj". Wymienię za to miejsce najbardziej interesujące in spe czyli bardzo chcę zobaczyć: Gwiezdny Park w Bieszczadach, czyli jeden z trzynastu obszarów w Europie objętych ochroną przed zanieczyszczeniem światłem. Wspaniałe miejsce do obserwacji astronomiczych, są tam (przynajmniej jedno, mam w planach) gospodarstwa agroturystyczne wyposażone w teleskopy do nocnych rozrywek.

3. Co najbardziej irytuje Cię podczas wakacji?
Inni turyści. Zresztą irytują mnie oni zawsze - tu się przyznam, że studiowałam w bardzo turystycznym mieście Wiedniu, a mój Instytut mieścił się w jednym ze skrzydeł Hofburga i tam się zraziłam wielce. Spóźnianie się na zajęcia z powodu grzęźnięcia w tłumie azjatyckich turystów do dzisiaj mnie irytuje na samą myśl. Wtedy stworzyłam prywatną listę stereotypów nt nacji na wyjazdach i jak dotąd sprawdza się ona wszędzie.

4. Wolisz wypoczynek w górach czy nad morzem?
Pierwsza myśl: nad morzem. Ale to małe oszustwo bo moje morze mieści się w Walencji, Barcelonie, Wenecji... Czyli trend wakacji w mieście. Po odjęciu miastowego aspektu wybiorę jednak góry: bardzo lubię wędrować, przy czym jednak bardziej Karkonosze niż Orla Perć. Za to nie znoszę jeździć na nartach (ale bardzo chciałabym spróbować biegówek). Morze z kolei uwielbiam, ale w chłodniejsze dni - lubię spacerować, brodzić, albo posiedzieć na plaży z książką. Nie opalam się, a poza tym punkt poprzedni: tłumy.

5. Jaki zestaw książek wziąłbyś z sobą na bezludną wyspę? Wymień maksymalnie trzy i uzasadnij swój wybór.
Salman Rushdie Ziemia pod jej stopami. Zwierzyłam się już w poprzednim tagu: ukochana książka. Nie wiem kto z żyjących twórców potrafi konstruować tak piękne zdania. Mogłabym opowiadać o fascynującej mieszance popkultury i mitologii, transkulturowości, ale to wszystko nie zachwycałoby mnie tak bardzo, gdyby nie jego język. 
<antologia> O krok od nich. Przekłady z poezji amerykańskiej. Znakomite przekłady, fantastyczny wybór niewielu wśród wielu... Na bezludnej wyspie potrzebowałabym książek, które mogę czytać wciąż i wciąż - a myślę, że ten zbiór by mi się nie znudził.
Dzienniki Virginii Woolf. Wezmę ze sobą oryginalną sześciotomową edycję angielską (żeby było więcej). Bo Virginia byłaby wspaniałą towarzyszką samotności.

6. Kim według Ciebie są hipsterzy?
Nie ma już hipsterów. Jeśli spotykacie tych, którzy wciąż używają wobec siebie z mniejszą lub większą powagą tego określenia przypomnijcie sobie o terminie fauxhemian ("Conforming to a safe, middle class lifestyle but with the superficial pretense of an alternative or Bohemian lifestyle"). Albo z naszego podwórka o cytacie z Bartka Chacińskiego: „Nisze będą moim zdaniem coraz głębsze, coraz trudniejsze do zdefiniowania dla osoby postronnej. Będzie coraz więcej etykietek, pod którymi ludzie będą się podpisywać, ale też unikać pełnej identyfikacji w obawie przed tym, że ktoś ich pasję spienięży i spróbuje wypromować na hit sezonu w tzw. mainstreamie. Dlatego emo, indie czy hipsterzy to właściwie etykietki, a nie żywe kultury.”

7. Z jaką postacią literacką/filmową mógłbyś ruszyć w podróż dookoła świata?
Z mistrzynią małych przyjemności Amelią Poulain. (Chciałam lepszą jakość, ale niestety tylko francuskie wersje znajdowałam).8. Co sądzisz o efekcie cieplarnianym? Czy stoi za tym człowiek czy cykliczna ewolucja świata?
Istnieje. Jedno i drugie.

9. Co dobrego zrobiłeś dla innych w ubiegłym tygodniu?
Upiekłam szarlotkę dla mojego taty.

10. Jaka jest idealna piosenka na wakacje?
Uhm. Oczywiście udzielenie odpowiedzi na to pytanie polega na nużącym researchu i zestawieniu swoich ideałów z listą Billboarda. 18 Czerwiec 1994, pierwsze miejsce na liście albumów: Ill communication Beastie Boys. Pierwszy singiel z płyty.

So listen up 'cause you can't say nothin'
You'll shut me down with a push of your button
But yo I'm out and I'm gone
I'll tell you now I keep it on and on

Spike Jonze reżyserem. Słuchać jeszcze głośniej.
11. Dlaczego odwiedzasz www.fabryka-dygresji.blogspot.com?
Bo lubię. (Half-assed answer, wiem. Swoją drogą znacie polski synonim? Nie powiem, ile razy łapię się przy pisaniu na tym, że odpowiednie sformułowanie mam w każdym języku, tylko nie w ojczystym).


Moja kolej:
1. Brak ograniczeń prawnych i budżetowych. Jakie dzieło sztuki (obraz, rzeźba, video, dokumentacja performace'u itp) umieściłabyś w swoim domu?
2. Ulubiona postać historyczna.
3. Trzy ulubione programy tv (mogą być seriale, ale niekoniecznie).
4. Ulubiona strona internetowa (nie-blog).
5. Książka, której nie dokończyłaś (świadomie) i dlaczego.

Nominacje dla chętnych:


9 komentarzy:

 1. " Fauxhemian" powiadasz. Zupełnie nie znałam tego określenia, a strasznie mi się podoba konstrukcja tego słowa. Nie powiem, że kradnę, bo chyba nie bardzo mam gdzie go używać, ale zapamiętuję ;).

  OdpowiedzUsuń
 2. Może wstyd się przyznać, ale pierwszy raz usłyszałam o Gwiezdnym Parku. Faktycznie, wizyta tam może być niesamowitym przeżyciem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się Twoje zdanie na temat hipsterów. To rzecz godna rozważenia.

  OdpowiedzUsuń
 4. O, o, ja też chcę do Gwiezdnego Parku, ja też! :) A pytanie dziewiąte każdy sobie powinien zadawać co jakiś czas. Dziękuję za nominację, aż się poczułam prawdziwą blogierką ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ogromne dzięki za odpowiedzi.
  Uwielbiam Cię za szóstkę i siódemkę.
  W ogóle dużo się dowiedziałam dzięki Twoim wypowiedziom. Gwiezdny Park w Bieszczadach? Jestem taką ignorantką, że wcześniej nie słyszałam. Na szczęście mogę prowadzić bloga a dzięki temu korespondować z takimi ludźmi, jak Ty, i dowiadywać się takich rzeczy, jak ta.
  Muszę w końcu przeczytać coś Virginii Woolf, bo czuję do siebie żal, że jeszcze tego nie zrobiłam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Łojoj, właśnie wygooglowałam ten Gwiezdny Park! Nie słyszałam o nim wcześniej, na pewno chcę tam się wybrać. Masz na oku jakieś konkretne gospodarstwo agroturystyczne? Może się podzielisz które? :)
  Muszę koniecznie sięgnąć ponownie po twórczość Virginii Woolf!
  A co do Amelii to poznałam ją dość późno, bo wszyscy naokoło zachwalali, a ja jakoś się wstrzymywałam. Jednak kiedy już obejrzałam to się zakochałam <3

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam nadzieję, że się nie obrazisz jak odpowiem na Twoje pytania tutaj.

  1. Brak ograniczeń prawnych i budżetowych. Jakie dzieło sztuki (obraz, rzeźba, video, dokumentacja performace'u itp) umieściłabyś w swoim domu?
  Odp. Mona Lisa - Leonarda da Vinci

  2. Ulubiona postać historyczna.
  Odp. Henryk VIII

  3. Trzy ulubione programy tv (mogą być seriale, ale niekoniecznie).
  Odp. Rzadko oglądam tv. Obecnie śledzę polski serial "Prokurator", kiedyś oglądałam "Lekarzy"

  4. Ulubiona strona internetowa (nie-blog).
  Odp. Nie mam.

  5. Książka, której nie dokończyłaś (świadomie) i dlaczego.
  Odp. Nie ma takiej do tej pory.

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Och Amelia, mój wzór młodzieńczy ;)

  Co do half-assed to zastanowiłabym się nad połowiczną, choć jak dla mnie brzmi zbyt poważnie. A za "fauxhemian" dziękuję, bardzo trafne określenie i pewnie nie raz mi się przyda. :)

  OdpowiedzUsuń

© Agata | WS | X.